Co przywieźć ze sobą z urlopu w Turcji?

Z każdego wyjazdu warto przywieźć do domu kilka pamiątek czy lokalnych specjalności, które przypadły nam do gustu. Jeżeli wyjątkowo spodoba nam się dany kraj, może okazać się, że miejsca w walizce zaczyna brakować. Dlatego jeszcze przed podróżą, dobrze będzie zrobić listę rzeczy, które kupimy na miejscu.

Turcja

Tureckie produkty spożywcze

Turcja jest prawdziwym rajem dla zakupowiczów. Dostaniemy tu wszystko i w dodatku w całkiem rozsądnych cenach. Warto jednak poświęcić trochę czasu na szukanie produktów oryginalnych, dobrej jakości oraz sprzedawanych przez lokalnych producentów.

Tureckie słodycze znane są na całym świecie. Asortyment dostępny na bazarach i w sklepach jest tak bogaty, że z pewnością każdy odnajdzie idealny smak dla siebie. Pismaniye to przypominający watę cukrową smakołyk uwielbiany przez dzieci. Warto też spróbować baklawy oraz lokum, czyli popularnego turkish delight – są to galaretki w różnych smakach, obsypane cukrem pudrem. Jeżeli planujemy przywieźć smakołyki do domu, to zadbajmy o to, aby sprzedawca porządnie je zapakował. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że nie zepsują się podczas podróży.

W Turcji warto też zaopatrzyć się w przyprawy. Są one sprzedawane na wagę lub w opakowaniach i pachną znacznie intensywniej niż te oferowane w Polsce. Prawdziwa czarna turecka herbata powinna zadowolić najbardziej wybrednych miłośników tego napoju.

Lokalne rękodzieło i kosmetyki

Stragany wypełnione są po brzegi wszelkiego typu rękodziełem, tworzonym na miejscu przez tutejszych rzemieślników. Pięknie rzeźbione figurki, talerze, misy, kubki czy ozdobna biżuteria to doskonały pomysł na pamiątki z tureckich wakacji. Warto jednak uważać, aby nie kupić chińskich podróbek. Dlatego też lepiej znaleźć sprzedawców nieco dalej od głównych turystycznych szlaków.

Podczas wakacji w Turcji rozejrzyjmy się za ręcznie wyrabianymi kosmetykami. Przeważnie są to produkty powstające na bazie oliwy. Popularne są mydła, kremy, balsamy oraz różnego rodzaju olejki zapachowe, dzięki którym będziemy mogli wspominać wakacyjny czas. Po więcej informacji zapraszamy tutaj.