Co kupić podczas wczasów w Bułgarii?

Bułgaria jest wyjątkowo popularnym kierunkiem wakacyjnym ze względu na doskonałe kurorty, piękną pogodę oraz bardzo atrakcyjne ceny. Jeżeli planujemy kupić coś dla siebie w trakcie wyjazdu albo przywieźć pamiątki dla najbliższych, to warto zaplanować to nieco wcześniej, żeby nie tracić czasu na poszukiwania odpowiednich produktów.

Bułgaria

Najpopularniejsze pamiątki z Bułgarii

Przede wszystkim są to kosmetyki. Najczęściej wykonywane na bazie róży damasceńskiej, jako że kraj ten słynie z uprawy tych wspaniałych kwiatów. Olejek różany jest jednym z głównych towarów eksportowych Bułgarii. Dlatego też w każdej miejscowości odwiedzanej przez turystów znajdziemy bogaty wybór mydeł, balsamów, kremów, szamponów, a nawet perfum, do produkcji których używa się właśnie tego olejku. Produkty te będą doskonałym pomysłem na prezent dla najbliższych.
Kolejnym typem pamiątek chętnie nabywanych przez turystów są różne wyroby rzemieślnicze – kubki, talerze, figurki przedstawiające postacie związane z Bułgarią, a także ręcznie robiona biżuteria czy elementy ubrania. Bardzo popularna jest także galanteria skórzana. Na bazarach nierzadko możemy upolować piękne płaszcze czy kurtki w dobrej cenie.

Bułgarskie słodkości i produkty spożywcze

Z Bułgarii na pewno warto przywieźć do Polski lokumi, są to słodkie galaretki z różnego rodzaju orzechami. Oczywiście bez problemu dostaniemy także dżemy różane oraz przysmaki tworzone na bazie wyżej wspomnianego kwiatu. Jeżeli chodzi o przyprawy, to popularną mieszanką jest czubrica, w której znajduje się cząber górski. W zależności od miejsca może ona różnić się nieco składem.
Kolejnym produktem eksportowym są wina. W kraju znajduje się pięć regionów, w których uprawia się owoce na ten trunek. W sklepach zdecydowanie przeważają wina czerwone: melnik, gymza czy merlot. Jeżeli jednak wolimy coś innego, możemy spróbować bułgarskiej specjaności – Menty, czyli likieru na bazie olejków z zielonej mięty. Można ją połączyć z napojem gazowanym, aby otrzymać orzeźwiający letni drink.