Odwiedź 5 niezwykłych miejsc w Grecji

Wybierasz się do kraju oliwy, oliwek i soczystych pomarańczy? Zastanawiasz się, jakie miejsca zobaczyć? Podpowiemy Ci, co możesz zwiedzić, będąc na wakacjach zarówno z rodziną, ze znajomymi, jak i w podróży we dwoje. Przedstawiamy 5 unikalnych możliwości dla rozmaitych grup turystycznych.

Akropol w Atenach

To bez wątpienia obowiązkowy punkt na mapie turystycznej każdej osoby wybierającej się na wakacje do Grecji. Zobaczysz tu popularny Partenon, Erechtejon ze słynnymi kariatydami, świątynię Ateny Nike, Teatr Dionizosa, Asklepiejon, Propyleje, Pandrosejon oraz inne pozostałości antycznej architektury. Na zwiedzanie akropolu warto przeznaczyć jeden dzień, aby spokojnie przyjrzeć się detalom na kolumnach, fasadach, fryzach, a także pospacerować między poszczególnymi obiektami i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Wyspa Kreta

To kolebka kultury minojskiej, tu zobaczysz legendarny Pałac Knossos, stanowisko archeologiczne w Fajstos, pozostałości niezwykłego miasta Gortyna oraz Agia Triada, a na jej terenie ruiny  królewskiej willi z czasu około 1550 r. p.n.e. Natomiast w miejscowości Kato Zakros pozostałości pałacu kultury minojskiej. Warto również odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Heraklionie z niezwykłymi eksponatami od neolitu do okresu rzymskiego oraz Muzeum Historyczne i Etnograficzne Krety. W nim poznasz folklor i tradycje ludowe wyspy.  

Mykeny

Greckie miasto założone w starożytności, będące niegdyś naczelnym centrum kultury mykeńskiej. Dziś Mykeny warto odwiedzić ze względu na historyczne artefakty. Zobaczysz tu pozostałości murów cyklopowych – wykonanych z ułożonych dużych, ociosanych i wygładzonych kamieni. Znajduje się tutaj słynna Lwia Brama z reliefami oraz kolumnami, ruiny mykeńskiej cytadeli, pałacu oraz licznych komór grobowych. Natomiast na wzgórzu Panagitsa, w pobliżu Myken stoi monumentalny Grób Agamemnona, zwany jako Skarbiec Atreusza.

Delfy

Miasto z niezwykłymi stanowiskami archeologicznymi, obok których trudno przejść obojętnie. Zobaczysz tu pozostałości sanktuarium Apollina, w którego skład wchodzą takie perełki antycznej sztuki jak: świątynia Apollina, Buleuterion, teatr grecki, Skarbiec Ateńczyków. Natomiast Sanktuarium Ateny Pronaja skrywa takie skarby jak: ruiny Świątyni Ateny Pronaji (zobaczysz głównie fundamenty i fragmenty kolumn) oraz pozostałości delfickiego Tolosa, Skarbca doryckiego i Skarbca Massalczyków. Będąc w Delfach, warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne zawierające zbiory od okresu prehistorycznego do późno antycznego.

Meteory Znajdują się w środkowej Grecji, są  to masywne, skalne i piaskowe wzgórza, a na ich szczytach znajdują się kompleksy klasztorne. Na górę można dojść po specjalnie przystosowanych schodach i pomostach. Do najbardziej znanych monastyrów należą: Klasztor Świętego Stefana oraz Klasztor Świętej Trójcy położone w okolicy miejscowości Kalambaka. Na uwagę zasługują również: Kasztor Przemienienia Pańskiego oraz Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego w pobliżu Kastraki. Imponujące wnętrza budynków skrywające niezwykłe rozwiązania architektury sakralnej oraz barwne freski sprawiają, że chciałoby się w nich zostać. A widok z przyklasztornych dziedzińców na okolicę zachwyca dzikością okolicznej przyrody i majestatem górskich dolin, pagórków oraz wiosek.