Wybierasz się do Egiptu? Odwiedź tutejsze muzea

Egipt jest jednym z najchętniej odwiedzanych państw przez turystów wybierających się na wakacje. Gorący klimat, ciepłe morze, wygodne plaże i doskonała infrastruktura hotelowa, powodują, że kraj ten jest często wybierany zarówno przez pary, singli, jak i całe rodziny z dziećmi w różnym wieku. Wspomniane zalety, to nie jedyne atuty Egiptu, gdyż jak wiadomo jest to państwo fascynujące swoją wielowiekową kulturą i historią jednej z najstarszych starożytnych cywilizacji na ziemi. Część z zachowanych historycznych artefaktów, można obejrzeć w jednym z wielu tutejszych muzeów i choć na chwilę przenieść się w cudowny, starożytny świat.

Muzeum Egipskie w Kairze

Muzeum Egipskie w Kairze ze względu na rozmach i gigantyczną kolekcję liczącą ponad 120 tysięcy eksponatów cieszy się największą popularnością wśród turystów z całego świata, zainteresowanych skarbami kultury starożytnej. Powstałe w 1902 roku muzeum imponuje ogromem zbiorów, które ciężko jest zobaczyć podczas krótkiej wycieczki z przewodnikiem. Tym, co szczególnie przyciąga uwagę turystów, jest maska Tutenchamona, oraz mumie i złote przedmioty z grobowców faraonów. Ciekawostką jest fakt, że przed budynkiem muzeum umieszczono popiersia słynnych archeologów i badaczy zajmujących się odkrywaniem tajemnic starożytnego Egiptu, wśród których nie zabrakło popiersia polskiego profesora Kazimierza Michałowskiego.

Biblioteka Aleksandryjska

Imponujący 11-poziomowy budynek Biblioteki Aleksandryjskiej powstał w 2002 roku w celu upamiętnienia jej słynnego pierwowzoru. Poza olbrzymią czytelnią i biblioteką mieszczą się w nim muzea (Muzeum Historii i Nauki, Muzeum Starożytności, Muzeum Rękopisów i Muzeum Sadata), a także galerie i sale wystawowe. Jest to miejsce urzekające wspaniałą architekturą i bogactwem różnorodnych zbiorów, w którym na pewno nie da się nudzić.

Muzeum Sztuki Islamskiej

Gratka dla wielbicieli sztuki islamskiej odwiedzających Kair. W tym pięknym budynku zgromadzono około 2500 eksponatów wiążących się z kulturą islamską, wśród których znajdują się m.in. naczynia z kryształu górskiego, ceramika czy tekstylia oraz rękopisy Koranu. Muzeum jest uznawane za największą tego typu placówkę na świecie.

Mniej znane, ale równie ciekawe

Poza najbardziej znanymi muzeami napotkamy w Egipcie wiele mniej reklamowanych, które jednak również mają się, czym pochwalić. Do takich obiektów należy np. Muzeum Łodzi w Gizie, gdzie można zobaczyć odkrytą w jednej z komór Piramidy Cheopsa zrekonstruowaną łódź wraz z pełnym wyposażeniem. Inną ciekawostką będzie na pewno ulokowane również w Gizie Muzeum Papirusu, w którym poza podziwianiem przepięknych ilustracji, można się dowiedzieć, w jaki sposób produkowano papirus oraz jak odróżnić prawdziwy egzemplarz od falsyfikatu. Z kolei będąc w Luksorze, warto wstąpić do niewielkiego Muzeum Mumifikacji przybliżającego tajemniczy i fascynujący do dziś sposób postępowania ze zmarłymi przez starożytnych Egipcjan. Egipt to ekscytujący kraj, do którego warto pojechać nie tylko „po słońce”, ale również po to, by przeżyć ciekawą przygodę i na własne oczy zobaczyć to, co od wielu lat prezentują nam podręczniki historii.