Jakie skarby Bułgarii przywieźć do Polski?

Kupowanie pamiątek i regionalnych produktów jest nieodłącznym elementem każdej podróży. Z tego powodu wielu z nas podczas wczasów zastanawia się, co przywieźć ze sobą do domu. Nie musimy  jednak wracać do Polski z kiczowatym magnesem na lodówkę. Przemyślane wydawanie pieniędzy pozwoli nam na pewno cieszyć się urlopem dłużej.

Jedno z miejsc, w których można zrobić niesamowite, wakacyjne zakupy, to słoneczna Bułgaria. Kraj ten jest tak różnorodny, że każdy wybierze tam coś, co sprawi radość jemu lub jego najbliższym. – Zobacz ile kosztują wakacje w Bułgarii w 2018 r.

Coś do posmakowania

piwo przy zachodzie słońcaW Bułgarii mawia się, że „zakąska jest zachętą do wódki”. Można jednak powiedzieć, że działa to w dwie strony, bo i alkohole, i zakąski Bułgarzy mają najwyższej jakości. Państwo słynie ze swoich świetnych win, ale znajdą się tam także mocniejsze alkohole, np. słynna na Bałkanach rakija. Szukając oryginalniejszego pomysłu na prezent, zwróćmy uwagę na łagodny likier miętowy. Jest popularny na miejscu, a niemal nieznany w Polsce.

Jeśli chodzi o zakąski, możemy nabyć kilka lokalnych specjałów. Wśród nich znajdziemy sery: kaszkawał i sirene, pyszne miody, przetwory różane i lutecznicę (pastę z papryki, bakłażanów i marchwi). Na pewno warto zaopatrzyć się w suszoną paprykę i czubricę (cząber górski). Każde użycie  w kuchni tych charakterystycznych przypraw przypomni nam aromat bułgarskich restauracji.

Coś dla urody

Również miłośnicy kosmetyków znajdą w Bułgarii produkty dla siebie, bo warto się tam zaopatrzyć w dwa lokalne cuda. Pierwszym z nich jest niedroga zielona glinka, doskonałej jakości podstawa do domowych maseczek. Przede wszystkim jednak to olejek różany (oraz kosmetyki na jego bazie) jest narodowym specjałem. Tamtejszy olejek ma genialne właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne, nic więc dziwnego, że uwielbiają go kobiety na całym świecie.

Coś na pamiątkę

Róże są niewątpliwie bardzo ważne w tym bałkańskim państwie. Widać to także w rękodzielnictwie, które jest dla Bułgarów ważnym elementem kultury. Jest ono często ozdabiane różanymi motywami.

Odwiedzając kurorty Morza Czarnego, zwróćmy uwagę właśnie na ręcznie robione produkty. Bułgarskie rzemiosło i sztuka wydają się pięknymi pamiątkami. Wyroby lokalne, ceramika, hafty są oczywiście piękne, ale jeszcze bardziej oryginalnym zakupem będzie ręcznie pisana ikona. Zakupimy ją u lokalnych artystów, a tych odnajdziemy na terenie całego państwa.

Bułgaria słynie z jeszcze jednej rzeczy – świetnej jakości wyrobów skórzanych. Można je tam nabyć w całkiem niezłych cenach, a potem wrócić do domu w nowej skórze i z pysznym winkiem, aby opowiedzieć przyjaciołom o swojej bałkańskiej przygodzie.