Ile pieniędzy zabrać na wakacyjne wydatki w Turcji?

Wybierając się na wczasy do Turcji, trzeba przygotować się należycie, nie tylko pod względem spraw organizacyjnych, ale także finansowych. W zależności od tego, jaką ofertę z biura podróży wybraliście – standardową czy All inclusive – dostosujecie pozostałe wydatki. Przy pełnym wyżywieniu, będziecie mieć zapewnione wszystkie posiłki oraz dodatkowe napoje i przekąski. Nie trzeba będzie kupować artykułów spożywczych w czasie pobytu, jednak należy zabrać ze sobą gotówkę na różnego rodzaju wycieczki, dodatkowe atrakcje i rozrywki.

53 turcja

Kwota pieniędzy, jaką zabierzecie ze sobą powinna być adekwatna do czasu spędzonego w na wakacjach Turcji. Planujecie wyjazd na  jeden, dwa tygodnie czy dłużej? Oczywiście, warto wziąć pod uwagę też liczbę członków rodziny, która zamierza spędzić wczasy w tym pięknym kraju.

Waluta

Walutą Turcji jest lir. Artykuły spożywcze i inne nie są drogie w porównaniu do Polski, więc warto kupić coś, co można zabrać ze sobą jako pamiątki z podróży. Przed wyjazdem, należy wymienić pieniądze – aktualny kurs walut sprawdzicie na bieżąco na stronach internetowych lub na miejscu w kantorze.

Zwiedzanie

Aktywne zwiedzanie jest jedną z ulubionych i najważniejszych czynności dla miłośników wszelkich podróży.

Pierwszym polecanym miejscem jest wielki Kanion Sapadere, położony w górach Taurus. Niesamowite bogactwo przyrody, piękne pejzaże i uroki wiejskiego gospodarstwa, gdzie zaplanowane są odwiedziny, w celu poznania mieszkańców tureckiej wsi, stają się destynacją niezwykle ciekawej wyprawy, której koszt wynosi około 130 TRY.

Innym punktem na mapie, jaki koniecznie warto odwiedzić stanowi ośrodek paralotniarstwa Paragliding Fethiye. Dla odważnych przewidziana jest atrakcja przelotu z instruktorem nad laguną Oludeniz. Cena oto około 360 TRY, w co wlicza się także ubezpieczenie turysty i opieka instruktora.

Wycieczka do Pamukkale to kolejna atrakcyjny przystanek, którego nie można przegapić, odwiedzając Turcję. Obiekt jest wpisany na listę UNESCO i uznawany za jeden z cudów natury. Koszt obejrzenia tego niesamowitego miejsca wynosi około 176 TRY.

Amatorzy nocnej rozrywki

Dla tej grupy wczasowiczów i nie tylko, atrakcyjna okaże się turecka noc w Alanya, miasto tętni życiem również w późnych godzinach, kiedy to można podziwiać m.in. taniec brzucha i inne regionalne zwyczaje. Ciekawostką będzie też tureckie wesele. W tym wyjątkowym widowisku mogą uczestniczyć nawet turyści. Cena wycieczki po Alanyi to koszt około 30 TRY.

Następnym punktem programu może być wyprawa do Stambułu, w trakcie wycieczki można poznać tajniki islamu, zobaczyć największy meczet Turcji, odwiedzić pałac sułtański i Świątynię Mądrości Bożej.

Artykuły spożywcze

Jeżeli w wybranej przez Was ofercie, wyżywienie będzie tylko częściowe, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami na artykuły spożywcze. Warto się zastanowić, czy sami chcecie zajmować się kupnem i przygotowywaniem pozostałych posiłków, czy lepiej mieć je zagwarantowane i wliczone w koszt wyjazdu.

Kilka przykładów

Oto ceny kilku podstawowych artykułów spożywczych, które można kupić w tureckich sklepach:

Chleb – 1,00 TRY, mleko 1 l – 1,00 TRY, ser biały 500 g – od 4,00 TRY, jaja 6 szt. – 1,90 TR, herbata 500g – 15 TRY, kawa – od 22,00 TRY oliwa z oliwek 1 l – od 13,00 TRY, banan y 1 kg – 4,95 TRY, woda mineralna 0,5 l – od 0,50 TRY, coca – cola 1 l – 2,00 TRY, sok owocowy 1 l – od 1,60 TRY.

A oto ceny w restauracji: herbata – od 0,50 TRY, kawa po turecku – od 3,00 TRY, gałka lodów z 3 kulki lodów – od 2,00 TRY, deser – od 5,00 TRY, a cały obiad – od 15,00 TRY.

Pamiątki

Ile prezentów chcecie kupić i dla kogo miałyby one być – to już zależy tylko od Was. Warto też pamiętać, że kiedy sprzedawca zaproponuje swoją cenę, w dobrym tonie jest targowanie się i stanowi ono element tamtejszego handlu. Jeżeli weźmiecie dany przedmiot do ręki, należy go kupić i nie wypada z niego rezygnować. Zakup pamiątek stanowi dobrą okazję, abyście mogli poczuć niepowtarzalny klimat tureckich bazarów.