Co kupić na wakacjach w Bułgarii

Będąc na wakacjach w Bułgarii, każdy znajdzie coś ciekawego, co może przywieźć sobie na pamiątkę lub jako prezent dla przyjaciela czy kogoś z rodziny.

52 bulgaria

Gdzie szukać?

Miejscem dobrym na kupowanie pamiątek są uliczne stragany, gdzie targowanie się jest na porządku dziennym. Pamiątki kupicie też w lokalnych sklepach, a nawet w supermarketach.

Wizytówki miast

Kanzaluk to światowe centrum hodowli róż i produkcji olejku różanego, który nie jest może szczególnie tani, ale wart swojej ceny i można go kupić w małych flakonikach. Ten wyjątkowy produkt będzie wspaniałym prezentem dla ukochanej osoby.

Hafty z Warny i Nesebyru to prawdziwe arcydzieła sztuki z bajecznymi, kolorowymi wzorami. Taki obrus czy serwetka kupione w Bułgarii będą się świetnie prezentować na Waszym stole i na każdym kroku przypominać o słonecznych wakacjach.

Co wybrać?

Ciekawymi suwenirami mogą być także różnego rodzaju artystyczne wyroby – niepowtarzalne, bo robione ręcznie. Drewniane rzeźby, elementy ze skóry i futra, ręcznie tkane i kolorowe dywany lub kilimy.

Świetną pamiątkę stanowią również charakterystyczne metalowe dzbanki do parzenia kawy dżezwe, wyroby jubilerskie i ceramiczne (m.in. kolorowe misy, dzbanki i talerzyki, zwłaszcza te wyprodukowane w mieście Trojan).

Dużym powodzeniem cieszą się też elementy garderoby, takie jak kurtki, rękawiczki czy kapelusze, wykonane ze skóry.

Kosmetyki

Na miejscu można kupić całe mnóstwo kosmetyków na bazie olejku różanego – na przykład wodę różaną, mydełka, kremy, toniki, balsamy i perfumy.

Cennym naturalnym produktem jest też zielona glinka, ze względu na wysoką zawartość minerałów, doskonale sprawdza się jako maseczka do twarzy.

Do kuchni

Jeśli chcecie przywieźć trochę Bułgarii do Waszej kuchni, warto zakupić przyprawy takie jak: czubryca, czyli cząber górski, wchodzący w skład przyprawy zwanej kolorową solą, oraz suszone papryczki. Łasuchom koniecznie trzeba przywieść natomiast lokumi, słodkie galaretki z orzechami, migdałami i kokosem. Na uwagę zasługują też konfitury z róży czy figi w syropie.

Bułgarskie alkohole

Będąc w tym pięknym kraju, wypada skosztować Rakji, czyli anyżówki, jest ona bardzo mocnym i najbardziej znanym trunkiem. Popularne są też wina czerwone Trakija czy Kadarka, które można też dostać w polskich sklepach. W naszym kraju nie smakują jednak tak dobrze jak podczas wakacji w Bułgarii.