Wakacyjne wydatki w Hiszpanii – ile pieniędzy zabrać?

Hiszpania to wyjątkowo popularna destynacja. Do tego iberyjskiego kraju co sezon przybywa duża rzesza turystów, spragnionych słońca, wysokich temperatur i malowniczych kurortów. Jednak przyjemności kosztują.  Ile pieniędzy wziąć ze sobą na wymarzoną wycieczkę do Hiszpanii?

Walutą w Hiszpanii jest Euro. Ten fakt czasami odstrasza turystów z Polski, gdyż panuje stereotypowe przekonanie, że za wszystko jest droższe czterokrotnie. Nie jest to jednak prawda.  Ceny, w przeliczeniu na złotówki, są oczywiście nieco wyższe, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Jednak ta różnica wynika głównie z faktu, że wiele usług bazuje na turystyce.

Podobnie jak nad polskim morzem, także w Hiszpanii zapłacisz więcej za lody lub za wejście do klubu, jednak nie należy się niczym zrażać. Rozsądek przede wszystkim!

Podstawowe potrzeby

Nie może być mowy o turystycznych luksusach bez spełnienia podstawowych potrzeb. Duża, półtoralitrowa butelka wody to koszt około 40 eurocentów. Bochenek chleba kosztuje około 1,20 EUR, a kilogram fileta z kurczaka – poniżej 6 EUR. To ceny porównywalne z polskimi. Podobnie ma się rzecz z warzywami i owocami, choć tu oczywiście wszystko uzależnione jest od rodzaju tych produktów. Przykładowo za kilogram bananów zapłacisz nieco ponad 1 EUR.

Transport

dystrybutor z paliwemNa litr benzyny kierowcy muszą wydać około 1,50 EUR. Ten koszt jest zmienny –  wszystko zależy od tego, na jaką stację się wybierzemy i jaka będzie średnia cena za paliwo w całym kraju w danym okresie. Jednak ten wydatek zarezerwowany jest tylko dla tych, którzy przyjadą do Hiszpanii własnymi „czterema kółkami” lub wypożyczą samochód. Turyści, którzy zwiedzają pieszo, powinni przygotować od 1 EUR w górę na przejazd autobusami. Komunikacja miejska w dużych hiszpańskich miastach działa bardzo dobrze.

Nocne życie i restauracje

Czym byłaby podróż do Hiszpanii bez zakosztowania nocnego życia i spróbowania lokalnej kuchni? Wstęp na dyskotekę to wydatek rzędu około 6 EUR. Jeśli nie jesteś abstynentem, to do tego należy oczywiście doliczyć koszt całonocnej zabawy z alkoholem. Popularne drinki, takie jak mohito, kosztują w lokalach od 5 EUR w górę. Za paczkę papierosów zapłacisz około 4-5 EUR.  Warto oczywiście zwracać uwagę na różnego rodzaju promocje (np. happy hours).

Opłaca się pić kawę w kawiarniach, bo ceny są porównywalne z tymi w Polsce. Przykładowo, znajdziesz espresso za 1 EUR – a przecież relaks i dawka energii w ciągu dnia na pewno Ci się przyda. Z kolei posiłki w restauracjach to rzecz względna – koszt obiadu uzależniony jest bowiem od poziomu danego obiektu. Możesz zapłacić rachunek od 5 EUR do nawet 50 EUR.

Całościowy koszt wydatków w Hiszpanii

Pamiętaj,  że Hiszpania nie należy do krajów luksusowych. W wydawaniu pieniędzy kieruj się więc rozsądkiem i nie daj się naciągnąć na niepotrzebnie zawyżone stawki za niektóre przedmioty i usługi.

Podsumowując, na tygodniowy wypad do Barcelony zapaleni podróżnicy radzą, by brać ze sobą około 100-150 euro. Ta kwota w zupełności pokryje Twoje podstawowe wydatki, a nawet pozwoli na drobne szaleństwa.