Wakacyjna portmonetka – ile pieniędzy zabrać do Bułgarii?

Ten kraj od wielu lat króluje na liście ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Nic dziwnego – w Bułgarii częściej możemy korzystać ze słonecznych kąpieli, a Morze Czarne jest dużo cieplejsze od rodzimego Bałtyku. Jej atutem jest położenie, piaszczyste plaże i obecność starożytnych zabytków. Wystarczy krótka podróż samolotem, by przenieść się w okolice słynnego Słonecznego Brzegu. Wybierając wycieczkę do tego regionu, możesz szykować się na spokojny relaks, a na jakie wydatki powinieneś przygotować domowy budżet?

Waluta w Bułgarii

Bułgarska walutaW kraju obowiązuje Lew bułgarski. Jego kurs utrzymuje się na poziomie 2,10-2,20 zł. W większości miejsc bez problemu wymienisz złotówki, ale zdecydowanie bardziej opłaca się zabrać ze sobą Euro. W sytuacji gdy nie chcesz nosić przy sobie dużej ilości gotówki, warto przed wyjazdem zorientować się, jaką prowizję pobierze bank za wypłaty w miejscowych bankomatach lub płatność kartą.

Jeśli wolisz płacić tradycyjnie, zwracaj uwagę na informacje znajdujące się na okienku kantoru. Wybierz punkt oznaczony notatką o braku dodatkowych opłat. Zapytaj też o kantor w hotelu – to gwarancja, że nie zostaniesz oszukany.

Oszczędnie, ale bez ograniczeń

Podróż do Bułgarii spodoba się każdemu, kto nie chce wydać dużo środków, a przy tym nie lubi podczas urlopu zbyt mocno się ograniczać. Dostęp do wielu bułgarskich atrakcji otrzymamy w naprawdę dobrej cenie, ale oczywiście należy liczyć się z niewielkimi podwyżkami w ścisłym turystycznym sezonie, czyli latem.

Za krótki rejs statkiem zapłacisz około 40 zł, a wiele wycieczek fakultatywnych kosztuje poniżej 100 zł. Jeśli planujesz wybrać się w głąb kontynentu, na przykład na wyprawę do pięknego Wielkiego Tyrnowa, przygotuj około 200 zł. Wynajęcie rowerów wodnych czy kajaków to koszt około 40 zł za godzinę. Ceny w muzeach nie są wygórowane – za bilet zapłacisz nie więcej jak 20 zł. Przespaceruj się po starym mieście i podziwiaj stare cerkwie oraz inne budowle zupełnie za darmo.

Ceny w restauracjach

Jeśli planujesz stołować się w lokalnych restauracjach, przygotuj się na ceny zbliżone do polskich. Za tutejszy przysmak, czyli za słynną sałatkę szopską zapłacisz około 10 zł. Obiad składający się z zupy oraz dania głównego to wydatek około 20-30 zł. Więcej wydasz na rybę – około 60 zł. Na deser spróbuj pysznego ciasta zwanego baklawa. Za kawałek zapłacisz nie więcej jak 8 zł. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, wykup wycieczkę w opcji All Inclusive, dzięki której ograniczysz zbędne wydatki i lepiej zaplanujesz wakacyjny budżet.

Wolisz jadać na mieście, ale nie chcesz wydawać zbyt dużo? Poszukaj w okolicy małych, kameralnych lokali, gdzie posmakujesz tradycyjnej bułgarskiej kuchni. Koniecznie spróbuj słynnej zupy rybnej – nie wydasz na nią więcej niż kilka złotych. Stosunkowo niewiele kosztują owoce morza na przykład za porcję smażonych kalmarów zapłacisz około 15 zł.

Średnie ceny w sklepach

Ceny podstawowych produktów spożywczych, które znajdziesz w sklepach oraz marketach, kształtują się na podobnym poziomie jak w Polsce, a często bywa nawet taniej. Za bułkę zapłacisz około złotówki, a za owocowy sok 4-8 zł. Duża butelka wody mineralnej kosztuje w granicach 2 zł, a coś słodkiego, na przykład tabliczka czekolady czy baton, około 3-4 zł. Kilogram bananów kosztuje 5 zł.

Nocne życie

W Bułgarii można zaszaleć w jednym z nocnych klubów tanecznych. Najbardziej popularnym kurortem pod tym względem jest Słoneczny Brzeg. W najlepszych lokalach zamówisz drinki już od kilku złotych. Tyle samo wydasz na wejściówkę do dyskoteki. Jeśli zgłodniejesz po nocnym szaleństwie, możesz spróbować przysmaków w którejś z ulicznych budek czynnych całą dobę. Popularne dania mięsne to kebabczeta, czyli pieczone kiełbaski, a także kebab i pizza. Zamówisz je za około 10-15 zł.

Do Bułgarii zabierz mniej więcej tyle pieniędzy, ile przygotowałbyś na urlop w jednej z popularnych turystycznych miejscowości w Polsce. W pakiecie z dobrymi cenami dostaniesz złocisty piasek oraz piękną pogodę.