Turcja – gwarancja niesamowitych wrażeń

TurcjaTurcja jest krajem, który posiada wszelkie predyspozycje do tego, by niebawem stać się numerem jeden na turystycznej mapie najatrakcyjniejszych miejsc. Już samo niecodzienne położenie – troszkę w Europie i odrobinę w Azji jest zapowiedzią tego, że jest ona naprawdę niezwykłym, niepowtarzalnym miejscem.
Z czego słynie? Przede wszystkim ze wspaniałych, piaszczystych plaż, cudownie przejrzystej wody, doskonałego klimatu i wielu rozrywek, jakie tutaj na turystów czekają. Ktoś może zauważyć, że te czynniki niczym jej nie wyróżniają od innych nadmorskich miejscowości – i będzie mieć rację. Bo to wszystko w każdym nadmorskim kurorcie można znaleźć, ale Turcja może się poszczycić dodatkowo jeszcze czymś zupełnie innym.

Turcja – kraj pełen kontrastów

To one niczym magnes ściągają rokrocznie tych, którzy pragną wypocząć na przepięknych plażach, podziwiać antyczne ruiny , zobaczyć, jak naprawdę wygląda meczet i jak funkcjonuje naprawdę duża metropolia. To wszystko właśnie tutaj, w jednym miejscu ma szansę zobaczyć. Tylko Turcja bowiem z jednej strony to kilometry piaszczystych plaż, urocze, orientalne miasteczka, meczety i zachwycające antyczne ruiny tuż obok wielkich, tętniących życiem metropolii. Tutaj kontrasty widać na każdym kroku i to tak zachwyca turystów. Możesz zwiedzając antyczne ruiny za chwilę pić kawę w ogromnej i nowoczesnej galerii handlowej. To jak szybkie przejście od jednego świata do drugiego – po prostu niesamowite przeżycia.

Mieszkańcy Turcji

O nich również trzeba wspomnieć, ponieważ w pewnym stopniu też mają wpływ na turystyczną popularność tego państwa. Są ludźmi niezwykle życzliwymi i bardzo pomocnymi. Warto ich w tym miejscu pochwalić także za gościnność. Turcy są bardzo ciekawi przyjezdnych i chętnie inicjują znajomość, nierzadko zdarza się im zapraszać poznanych turystów do siebie na obiad. W takiej sytuacji nie należy oponować, tylko skorzystać z zaproszenia, w przypadku odmowy mogą się poczuć urażeni. Musisz wiedzieć, ze uwielbiają rozmawiać o piłce nożnej.

Turcja – co warto tutaj zobaczyć?

Mówiąc o zabytkach tego pięknego kraju nie sposób nie wymienić Stambułu. Ta niezwykła stolica, rozłożona na dwóch kontynentach pokazuje, jak bieda i bogactwo mogą funkcjonować tuż obok siebie, a historia może mieszać się z nowoczesnością. Stambuł przyciąga religią, architekturą, bogatą historią – to wszystko z jednej strony daje odczuć orientalny charakter Azji, z drugiej zaś ma też typowo europejskie oblicze – z eleganckimi sklepami najdroższych projektantów, nowoczesnym transportem. Te kontrasty powodują, że każdy czuje się tu dobrze. Zarówno ten,który łaknie orientu i ten, który nie wyobrażą sobie życia bez nowoczesności. Stambuł to wszystko gwarantuje.

Inne ciekawe zabytki w Turcji? Z pewnością ruiny Antycznej potęgi Troi to numer jeden na tej liście. Warto zobaczyć także Assos – czyli krainę Arystotelesa, czy wspaniałe ruiny Pergamonu. Na obowiązkowej liście koniecznie muszą się także znaleźć ruiny starożytnego Efezu, czy Świątynia Apollina. Oczywiście, Turcja to także inne atrakcje. Warto zobaczyć jedno z najzieleńszych miejsc w Turcji jakim jest okolica malowniczej wioski Dalyan , czy zwaną największym skarbem Turcji – Księżycową Krainę, którą tworzą liczne doliny, wąwozy, kominy skalne i wygasłe wulkany. Miejsce wręcz przepiękne. Warto na koniec wybrać się także do świętego miejsca chrześcijan – Meryemana .

Turecka kuchnia

Za nią również turyści pokochali Turcję i nie ma podstaw, by się dziwić, ponieważ jest naprawdę pyszna. Tamtejsza kuchnia może Ci zaproponować naprawdę wiele egzotycznych specjałów, a kojarzenie jej jedynie z kebabem, czarną kawą i chałwą jest bardzo niesprawiedliwe – ona oferuje przecież dużo więcej. Jest bardzo różnorodna i potrafi rozbudzić wszystkie kubki smakowe. Obfituje w duże ilości warzyw, wiele aromatycznych przypraw i wszelkiego rodzaju pieczywa. Zastanawiasz się , co warto spróbować, by poczuć smak orientu? Z pewnością kebab, nadziewaną posiekanymi orzechami włoskimi bakławę i małe smażone kotleciki -icli kofte.