Turcja – duża dawka egzotyki gwarantowana

Turcja - góryZnaleźć takie miejsce, gdzie piaszczyste plaże ciągną się kilometrami, pogoda sprzyja letnim kąpielom, w pobliżu znajdują się czarujące, orientalne miasteczka, a dodatkowo niedaleko można podziwiać wspaniałe zabytki – nawet takie pamiętające antyczne czasy. Zastanawiasz się, czy jest to w ogóle możliwe?
Turcja – właśnie to państwo idealnie pasuje do powyższego opisu. Już niecodzienne położenie – troszkę w Azji, kawałek w Europie daje zapowiedź tego, że to państwo jest po prostu niezwykłe. To kraj, gdzie antyczne ruiny występują tuż obok niezwykle nowoczesnych metropolii. Tutaj nowoczesność miesza się z historią – po prostu Turcja to gwarancja niesamowitych wrażeń.

Islam – jego zasady są tutaj przestrzegane

Dla przybyszów z Europy to naprawdę duża zmiana. Przybywając tutaj trzeba dostosować się do obowiązujących zakazów, co dla nas jest zupełną nowością. Niedozwolone jest publiczne spożywanie alkoholu, nawet okazywanie sobie uczuć może okazać się zakazane, jeśli robimy to zbyt czule. Oczywiście, tutaj też wymagany jest odpowiedni strój, a szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy zwiedzać meczet. Zbyt wyzywające stroje, odkrywające ramiona czy dekolt są niedozwolone i panie powinny o tym pamiętać. Panowie natomiast nie zważając na upał, muszą zrezygnować z krótkich spodni. Dla nas to może i zakazy, ale też odmiana, która dostarcza zupełnie nowych wrażeń.

Tureckie zabytki ?- Po prostu wspaniałe

Przede wszystkim usytuowany na dwóch kontynentach Stambuł – obowiązkowy do obejrzenia. Odnajdziemy tutaj niezwykłe połączenie biedy z bogactwem, jak i nowoczesności z historią – w tym mieście zobaczysz to wszystko tuż obok. Oczywiście ważnym punktem powinny stać się ruiny antycznej potęgi – Troi, czy kraina Arystotelesa – Assos. Nas, jako katolików szczególnie powinna zainteresować wizyta w Meryemana – świętym miejscu wszystkich chrześcijan. Oczywiście, wszystkich ważnych miejsc w Turcji nie sposób tutaj wymienić, ponieważ jest ich naprawdę wiele. Trzeba jeszcze dodać, że sami Turcy są bardzo życzliwymi, pomocnymi i gościnnymi ludźmi, ale nie lubią, kiedy pytamy ich o narodowość i tego powinnyśmy unikać.

Turcja – co warto tutaj spróbować?

Kuchnia Turcji to przede wszystkim trzy popularne potrawy. Na pierwsze miejsce z pewnością wysuwa się nadziewana posiekanymi orzechami włoskimi słodka przekąska – bakława, kolejnym są niezwykle smaczne małe smażone kotleciki kryjące się pod nazwą icli -kofte. Warto spróbować też zupy na bazie jogurtu zwanej cacik .