Tajlandia i jej bogata kultura

TajlandiaTajlandia dla wielu z nas jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić. Ta położona w południowo-wschodniej Azji wyspa kusi przede wszystkim egzotyczną przyrodą pełną kokosowych plam, doskonałą pogodą, bajecznie pięknymi plażami i turkusową wodą. Wielu przyjeżdża tutaj podziwiać wspaniałe rafy koralowe, jeszcze innych przyciąga wspaniały i jakże niecodzienny dla nas krajobraz. Znajdziemy tutaj zarówno niewielkie pola ryżowe, jak i góry idealne do pieszych przechadzek, a nawet i tropikalną dżunglę. To jednak jest tylko wierzchołek tego, co ta wyspa jest w stanie zaoferować.

Tajlandia zaskakuje nie tylko krajobrazami

Czym jeszcze ta przepiękna wyspa może nas przyciągać? Wspaniałą, bogatą i egzotyczną kulturą, o czym niewielu tak naprawdę wie. W dżungli do dnia dzisiejszego żyje wiele plemion etnicznych i co najbardziej ważne – żyjących w zgodzie ze swoją oryginalną kulturą i zwyczajami, które przez lata nie uległy zmianie. Warto zaznaczyć, że niektóre z tych plemion można odwiedzić, a to już jest nie lada przeżycie.

Wszystkie te czynniki, sprawiają, że Tajlandia jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie miejscem, gdzie egzotyczne doznania czekają na nas na każdym kroku.

Zabytki

To także ważny wabik tego miejsca. Przede wszystkim świątynie w tym momencie wysuwają się na zdecydowane prowadzenie. Jest ich tutaj naprawdę dużo. Konieczne musisz zobaczyć chociaż Świątynię Leżącego Buddy i kolejną – Świątynię Szmaragdowego Buddy. Warto obejrzeć także wspaniałe obiekty architektury. Tutaj nie sposób nie wymienić Wat Chiang Man – pięknej zabytkowej budowli otoczonej tropikalnym ogrodem, czy równie wspaniałego Domu Jima Thompsona. Grzechem byłoby też nie zobaczyć Parku Historycznego Ayutthaya. Bardzo ciekawym miejscem jest także Muzeum Przełęczy Ognia Piekielnego.

Obowiązkowo zwiedź też Bangkok. To miasto kontrastów – jak się o nim często mawia. Ta stolica pokaże Ci, jak nowoczesne drapacze chmur i bardzo luksusowe hotele mogą sąsiadować z biednymi, brudnymi, jakby zapomnianymi przez wszystkich dzielnicami.

Tajlandia – to zupełnie inna kultura

Wybierając się tutaj, trzeba wziąć pod uwagę, że to kraj, który pod wieloma względami różni się od krajów europejskich. Musimy pamiętać, że jesteśmy tylko turystami i naszym obowiązkiem jest szanować panujące tutaj zwyczaje i nie łamać zasad, by nie sprawiać przykrości tutejszej ludności. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że tutaj nie jadamy widelcem – jest on używany jedynie do nabierania jedzenia. Może zdarzyć się, że posiłek zostanie podany na jednym dużym, wspólnym talerzu. Co wtedy? Nigdy nie nakładamy sobie dużej porcji, ale niewielką, potem oczywiści możemy sobie tych mniejszych porcji dokładać jeszcze kilkakrotnie.

Na powitane nie podaje się ręki. W Tajlandii składamy po prostu ręce na piersi, jednocześnie delikatnie pochylając głowę.

Warto wiedzieć, że w Tajlandii rodzina królewska cieszy się ogromnym szacunkiem i jakiekolwiek negatywne opinie na temat króla, czy kogokolwiek z jego rodziny jest tutaj przestępstwem. Z podobnym szacunkiem traktuje się nawet wizerunki na banknotach. Musisz mieć to na uwadze.

Mieszkańcy Tajlandii i ich religia

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że Tajowie są są ludźmi bardzo spokojnymi i przyjaznymi, a turyści bardzo ich gościnność chwalą. Warto wiedzieć, że Tajlandia jest krajem niezwykle tolerancyjnym i przyjaznym, jeśli chodzi o kwestię religii. Większość mieszkańców to buddyści, a tylko niewielką część stanowią wyznawcy islamu, jest tu także niewielka liczba chrześcijan, oraz niewielki ułamek ludzi wyznający hinduizm.

Specjały tajskiej kuchni

Kuchnia Tajlandii to jedna z najbardziej oryginalnych kuchni świata.- jest bardzo pikantna i aromatyczna. Czasem zbliżona do chińskiej i indyjskiej, ale ogólnie mówiąc, jest po prostu przepyszna. Co warto tutaj spróbować? Niewątpliwie Pad thai – okrzyknięte niejednokrotnie najsmaczniejszym daniem świata, czy ostrą tajską zupę z kurczakiem, czyli tom kha gai. Wyjątkowa w swoim rodzaju jest też zupa ostro-kwaśna z krewetkami – Tom Yam Goong.