Ile pieniędzy zabrać na wakacyjne wydatki w Bułgarii?

Po wielu latach powraca moda na spędzenie wakacji w Bułgarii. Słoneczny Brzeg i inne rejony kraju przyciągają turystów swoim urokiem i możliwością korzystania ze słońca i ciepłego morza. Stamtąd na pewno przyjedziecie opaleni! Kwestia związana z ilością gotówki, jaką należy zabrać ze sobą jest złożona, ponieważ zależy to od wielu czynników – m.in. od uczestników wyjazdu, od liczby dni spędzonych w tym kraju i usługi zakupionej w biurze podróży.

56 bulgaria kasa

Jeśli wykupicie wycieczkę All inclusive, odejdą Wam koszty wyżywienia. W przeciwnym razie musicie liczyć się z tym że będziecie kupować żywność we własnym zakresie. A gdy z kolei planujecie podróż własnym samochodem, musicie wziąć pod uwagę też kupno paliwa.

Jaka waluta?

W Bułgarii obowiązuje waluta Lew, która dzieli się na 100 stotinek i w przeliczeniu wynosi około 2 euro. Walutę najlepiej wymienić w bankomacie albo w kantorze. Punktów wymiany walut w Bułgarii jest sporo, nawet lotniska czy hotele posiadają własne.

Przykładowe ceny

W Bułgarii ceny są bardzo zbliżone do cen w naszym kraju, więc nie ma wielkiej różnicy w podstawowych artykułach spożywczych, jak i w kosztach noclegów czy wypożyczania sprzętów. Podobne sumy wydacie nad polskim Bałtykiem.

Na spacerze

Jeśli chcecie zjeść obiad w przytulnej knajpce z widokiem na morze, taka przyjemność będzie was kosztować od 20 do 50 Lewa.

Pamiątki kupowane w kurortach, nie różnią się od cen, które oferują sprzedawcy na polskim wybrzeżu. Są to różnego rodzaju figurki przypominające o słonecznych plażach, morzu i inne drobiazgi z napisami Bułgaria.

Artykuły spożywcze

W zakupy spożywcze można zaopatrzyć się w dyskontach, popularnym jest Lidl, gdzie można kupić niemal wszystko.

Kilka przykładów podstawowych produktów wraz z cenami: bochenek chleba 1,10 BGN, kajzerka 0,35 BGN, kostka masła 200 g – 2,88 BGN, jajka 10 szt. 2,50 BGN, ser żółty 1 kg od 10,50 BGN, mleko 1l 2,00 BGN, filet z kurczaka 1 kg 8,25 BGN.

W lokalach

Wybierając się do restauracji czy innego lokalu gastronomicznego, za usługi zapłacicie nieco więcej niż za artykuły w sklepie. Oto przykładowe pozycje z menu: kawa frappe od 2,00 BGN, kawa cappuccino od 3,00 BGN, piwo 0,33l – od 1,50 BGN, drinki od 7,00 BGN,  spaghetti od 5,00 BGN, wieprzowina z grillowanymi warzywami na gorącej patelni 10,00 BGN, kebab od 3,50 BGN, mussaka od 4,50 BGN, sałatka szopska 5,00 BGN, ziemniaki pieczone z jogurtem i dodatkami 7,00 BGN, smażony filet z kurczaka z frytkami 13,00 BGN gulasz – 8,00 BGN, smażone kalmary od 12,00 BGN, porcja ciasta od 6,00 BGN, danie z jagnięciną od 13,00 BGN, kotlet z wieprzowiny z sosem od 10,00 BGN. To najpopularniejsze z dań i napojów proponowanych w restauracjach.

Rozrywka dla każdego

Dla osób lubiących nocne życie, dobrym miejscem będą Złote Piaski i Słoneczny Brzeg, gdzie można skorzystać z mnóstwa barów i klubów nocnych, przystępne ceny wielu artykułów będą tu miłym zaskoczeniem (np. piwo kosztuje tu jednego Lewa). Natomiast inny alkohol jest droższy, ale cóż to wakacje – czas zabawy i wszelkich przyjemności.

Wyjątkowe atrakcje

Jeśli chcecie aktywnie spędzić czas, możecie skorzystać z lotu na spadochronie za motorówką, który pozostawi niesamowite wrażenia, wydacie na to od 70 do 80 Lewa. W podobnej cenie jest jazda na skuterze wodnym.

Z kolei za zorganizowane wyjścia wraz z przewodnikiem do Sozopola, zapłacie ok. 40 Lewa, a na rejs statkiem, podziwiając zachód słońca, trzeba będzie wydać od 15 do 20 Lewa.

Rodziny z dziećmi zainteresuje pewnie odwiedzenie Aquaparku, gdzie za wejście dorosłej osoby zapłacicie 33 BGN, a dla dzieci są zniżki. Co więcej, każdy hotel czy pensjonat posiada własny odkryty basen do dyspozycji wszystkich gości.

Z biurem podróży wygodniej

Najlepiej jest jednak zlecić wszystko biurom podróży, wówczas będziecie mieli z głowy zmartwienia, wszystkie troski o wyżywienie i noclegi, a także szukanie interesujących Was wycieczek. Wykupienie wczasów All inclusive pozwoli na beztroskie wypoczywanie i korzystanie z uroków wakacji.