Majówka za granicą

W tym roku majówka może być wyjątkowo długa, jeśli będziecie mogli wziąć trzy dniu urlopu, możecie zyskać aż dziewięć dni wolnego. Jest to wspaniała okazja, aby gdzieś pojechać na wypoczynek, może więc warto zaplanować pobyt już teraz, kiedy jest jeszcze czas?

55 majowka

Najlepiej gdzieś niedaleko

Aby podróż nie trwała zbyt długo, dobrze jest wyjechać gdzieś bliżej, na przykład do państw sąsiadujących z Polską. Jeśli dni wolnych jest niewiele, szkoda przeznaczać je na długie podróżowanie, choć sama podróż też jest przygodą i w czasie jej trwania można wiele zwiedzić.

Praga, stolica Czech

To miejsce znane większości „wytrwałych podróżników”, bo któż by nie znał czeskiej Pragi? Interesujące jest to, że miasto posiada architekturę niemalże z każdej epoki gotyku, renesansu, baroku, secesji oraz współczesności, co jest wielką zaletą tego miejsca. Nocny spacer po starówce zachwyci każdego, podświetlone stare mury zamku przyciągają wzrok, a małe knajpki zapraszają na czeskie piwo.

Świetnie zachowane, nienaruszone podczas wojny budowle robią wrażenie. Kościoły, mosty czy inne zabudowania miejskie świadczą o świetności stolicy Czech.

Podążając dalej, dojdziecie nad Wełtawę i możecie podziwiać Wieżę Mostową, która jest bramą do Mostu Karola.

Oprócz wspomnianego wybornego czeskiego piwa warto spróbować Knedelków w wielu restauracjach – to punkt obowiązkowy podczas pobytu w Pradze, Czechy słyną z tego pysznego dania.

Wilno – piękna stolica Litwy

Stolica Litwy też będzie dobrym miejscem na majówkowy wypad, a dla niektórych Polaków miastem wspomnień. Wilno nazywane jest miastem poetów, tu mieszkali, studiowali i pisali m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Czesław Miłosz.

Ponieważ jeden dzień na zwiedzanie Wilna to zbyt mało, weekend będzie świetną okazją, aby tu przyjechać.

Gotycka baszta Zamku Górnego jest widoczna z każdego punktu miasta a na szczyt góry, na którym stoi zamek, prowadzą trzy drogi.

Pałac Wielkich Książąt Litewskich jest niedawno odbudowanym obiektem, dostępnym do zwiedzania od 2003 roku.

Kolejnym obowiązkowym punktem dla zwiedzających jest Uniwersytet Wileński. W skład wielkiego kompleksu uniwersyteckiego wchodzi aż trzynaście dziekanatów, m.in. największy Piotra Skargi.

Dla pielgrzymów z całego świata często celem podróży jest Ostra Brama, to właśnie o niej w inwokacji pisał Adam Mickiewicz.

Niemniej ważnym historycznie punktem jest też Muzeum Ofiar Ludobójstwa oraz Rynek z Ratuszem.

Wiedeń, wyjątkowe serce Austrii

Stolica Austrii to kolejna propozycja majówkowego wypadu dla miłośników kultury i sztuki.

Katedra św. Szczepana, gdzie odbywają się koncerty muzyki klasycznej i występy chórów, przez cały rok można posłuchać wspaniałej muzyki.

Galeria Albertina kusi unikatowymi zbiorami fotografii i grafiki od późnego gotyku do współczesności, oraz Muzeum Historii Naturalnej, którego zbiory należą do największych na świecie.

Wielkie wrażenie robi też pałac Hofburg, mieszczący rezydencję prezydenta Austrii, a także muzeum wraz z Austriacką Bibliotekę Narodową.

Warto zobaczyć wzgórze Kahlenberg, z którego rozpoczęła się słynna szarża husarii na Turków.

Jest jeszcze mnóstwo ciekawych miejsc, ale to już na dłuższy pobyt w Wiedniu, na przykład podczas wakacji.

A może jednak gdzieś dalej?

Osoby, które kochają słońce i złote plaże, na pewno będą miły ochotę na taki właśnie ciepły długi weekend. Takie propozycje przygotowały biura podróży dla klientów, ciekawych ofert nie brakuje. Wypady do Grecji, Turcji czy Tunezji będą alternatywą dla zaprawionych wczasowiczów, których nie zraża podróż, a wprost przeciwnie, uwielbiają latać samolotem. Jest dużo propozycji, gdzie można jeszcze zarezerwować miejsce, ale to już ostatni dzwonek na tego typu wyjazd.

Opalanie się i kąpiel w ciepłym morzu to nie lada gratka zwłaszcza dla najmłodszych. Warto skorzystać z wielu ofert Aquaparków i kompleksów wodnych, które są dostępne niemal przy każdym hotelu. A opalenizna, utrwalona latem, jeszcze długo będzie Wam towarzyszyć i przypominać o pobycie w ciepłych, egzotycznych krajach.