Co kupić na wakacjach w Turcji?

Pobyt na wakacjach jest dobrą okazją do kupowania pamiątek, które świetnie sprawdzą się jako prezent dla bliskich. Wybór odpowiedniego drobiazgu powinien zależeć od tego, komu planujemy wręczyć podarunek – przyjaciółce, siostrze, mamie czy może partnerowi.

51 turcja

Dla kobiet

Najlepszym prezentem dla kobiety będą kosmetyki lub biżuteria. W Turcji wybierzecie piękną ręcznie zdobioną biżuterię ze złota lub srebra. Bez problemu znajdziecie ją na każdym bazarze. Pamiętajcie jednak, że powszechnym zwyczajem na miejscu jest targowanie się z lokalnymi kupcami.

Kolejnymi przedmiotami są różne kosmetyki wytworzone z wysokiej jakości olejów. Będą to najróżniejsze mydła, olejki do ciała (szczególnie polecany arganowy), a także pięknie pachnące perfumy. Do gustu pań z pewnością przypadną również ubrania ze skóry wielbłądziej, których ozdobą jest wypalany wzór.

Męskie prezenty

Mężczyźni bez wątpienia będą zadowoleni z fajki wodnej, czyli tzw. sziszy. Ten oryginalny prezent spodoba się każdemu panu, nawet jeśli sam nie pali, posiadanie takiej fajki może być początkiem kolekcjonowania starych, oryginalnych przedmiotów.

Dla smakoszy

Turcja słynie z różnorodnych przypraw, zwłaszcza niezwykle pikantnych. Jedną z nich są suszone ostre papryczki, które w kuchni tureckiej dodaje się niemal do wszystkiego. Następną popularną przyprawą jest szafran, zmielony na proszek lub w postaci wiórków. Nitki tego drogocennego składnika na pewno sprawią radość miłośnikom kulinarnych doznań na najwyższym poziomie.

Niemniejszym popytem cieszy się turecka kawa oraz herbata. Na prezent można kupić nie tylko ten sypki napój, ale także dwupoziomowy czajniczek do jej zaparzania. Przyrząd stanowi nietypową rzecz do nabycia, dlatego okaże się wspaniałym podarunkiem dla najbliższych.

Musisz to mieć

Jedną z najbardziej popularnych przedmiotów, niemalże wizytówką Turcji, jest dywan. Staranne wykonanie i niesamowita różnorodność kolorów oraz wzorów zachwyci każdego.

Ostatni, ale nie mniej ważny element, bez którego nie obejdą się domownicy w żadnym tureckim domu, stanowi Oko Proroka. Szklane koraliki lub większe korale chronią domostwo przed złymi siłami. Jeśli znajdzie się na nich jakaś, chociażby najmniejsza rysa to znaczy, że spełniły swoje zadanie i trzeba kupić nowe.

I tak zaopatrzeni w amulet i tureckie pamiątki, możecie spokojnie wracać do domu.