Kawałek Tunezji w walizce, czyli pamiątki z wakacji

Wakacje kojarzą się oczywiście głównie z ekscytującymi podróżami oraz przygodami, które zaskakują nas na każdym kroku i niemal każdy chce zachować towarzyszące im wspomnienia jak najdłużej. Dlatego turyści z całego świata podczas swoich wojaży tak chętnie kupują różnego rodzaju pamiątki związane z danym krajem i jego kulturą. Każde państwo słynie ze swoich specyficznych wyrobów, a Tunezja należy do tych, które oferują przyjezdnym niesamowity, kolorowy świat pamiątek zachwycających wielbicieli oryginalnych i nietuzinkowych przedmiotów.

Olśniewająca ceramika

Jednym z tunezyjskich symboli jest wyrabiana w tym kraju ceramika, która dzięki bogactwu orientalnych wzorów i intensywności kolorów cieszy się ogromną popularnością wśród wszystkich szukających niebanalnych przedmiotów pochodzących z tego kraju. Najbardziej znane wyroby powstają na Djerbie i w Nabulu, ale w zasadzie w każdym sklepiku napotkamy na ogromny wybór kolorowych, pięknie zdobionych mis, talerzy, waz i różnego rodzaju naczyń, które będą wspaniałą ozdobą przypominającą egzotyczne wakacje.

Oryginalna oliwa

Tunezja jest krajem całkowicie odmiennym od Polski, dlatego spędzając tu wakacje, warto otworzyć się na nowe smaki i spróbować tutejszych specjałów, które potem można postarać się odtworzyć we własnym domu. Jednym z głównych produktów używanych w tutejszej kuchni jest oliwa, która wytwarzana jest w tym kraju z wielu odmian uprawianych tu masowo oliwek. Butelka tunezyjskiej oliwy będzie doskonałą pamiątką, która doda niepowtarzalnego smaku różnym daniom przygotowywanym po powrocie z wakacji.

Wyroby skórzane i tekstylia

Wiele osób przywozi z tunezyjskich wakacji różnego rodzaju przedmioty wykonane ze skóry, których na miejscowych targach nie brakuje. Barwione na różne kolory portfele, torebki czy paski nadają się zarówno na pamiątkę dla siebie, jak i na ciekawy prezent dla bliskiej osoby. Tunezja słynie również z pięknie zdobionych tkanin i dywanów, które zawsze wzbudzają zachwyt w turystach zafascynowanych ornamentyką nieznaną w krajach europejskich. Przy okazji zakupów bezpośrednio u miejscowych rzemieślników można zobaczyć, w jaki sposób powstają te bajeczne wzory, co na pewno będzie ciekawym doświadczeniem.

Subtelny świat zapachów i biżuteria

Panie goszczące w Tunezji na pewno będą zachwycone tutejszymi olejkami kwiatowymi oraz perfumami najczęściej produkowanymi na bazie bardzo tu popularnego jaśminu. Wyróżniają się nie tylko oszałamiającym zapachem, ale również ozdobnymi, zwracającymi uwagę flakonikami. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się też tunezyjska biżuteria, wśród której znajdziemy wyroby ze złota, srebra i miedzi charakteryzujące się niepowtarzalnym wzornictwem oraz fantazyjnymi ornamentami.

Gdzie kupować? Tunezja to kraj o bogatych tradycjach rzemieślniczych, dlatego kupno ciekawych pamiątek nie nastręcza tu żadnego problemu. Można je kupić na każdym tradycyjnym bazarze, trzeba tylko pamiętać o konieczności targowania się w celu uzyskania korzystnej ceny. Ci, którzy nie przepadają za taką formą sprzedaży, mogą udać się do sklepów pamiątkarskich ONAT, w których cena jest jasno określona, jednak zazwyczaj trochę wyższa niż na tradycyjnym targu. Zwiedzając ten piękny kraj, naprawdę warto odkryć skarby tutejszej kultury i przywieźć, choć niewielką pamiątkę, która będzie przypominała wakacyjną podróż. Więcej przeczytasz na coraltravel.pl