Bułgaria – tutaj każdy czyje się doskonale

Bułgaria - panoramaCi, którzy tam już byli, są pewni, że jest to miejsce wręcz wymarzone na wakacje z dziećmi. Bogatsi o własne doświadczenia nabyli przekonania, że nie ma potrzeby wyjeżdżania daleko w świat, by przeżyć niesamowite wakacje pełne cudownych wrażeń.
Położona w południowo-wschodniej Europie, a ściślej mówiąc na Bałkanach Bułgaria ma wiele do zaoferowania. Cudowna pogoda, przepiękne, złociste plaże, turkusowa woda – to wszystko tutaj mamy pewne. Do tego dochodzą luksusowe kurorty i różnorodne miejsca rozrywek, które tętnią życiem w zasadzie przez całą dobę. Czegóż można chcieć więcej na wakacjach? Tak naprawdę przecież to wszystko wystarczy, by doskonale wypocząć . Tutaj to mamy zagwarantowane, a co najważniejsze, nie ma potrzeby wyruszać na inny kontynent, by tego wszystkiego skosztować. Jeśli dodamy do tego jeszcze wspaniałą bułgarską kulturę i doskonałą kuchnię, to naprawdę to miejsce ma szansę stać się najatrakcyjniejszym dla nas miejscem do wakacyjnego wypoczynku.

Bułgaria to nie tylko złociste plaże

To kraj, który może się poszczycić ponad 3 tysiącami lat historii, a tamtejsza kultura jest jedną z najbardziej niezwykłych w Europie. Łączy w sobie wpływy bałkańskie, słowiańskie i arabskie. Na szczególną uwagę zasługuje w tym momencie bułgarska muzyka folkowa, która która jest uznawana za kulturalną wizytówkę tego państwa.

W krajobraz tego państwa wpisują się nie tylko wspaniałe plaże, ale też bujna przyroda, pośród której można odnaleźć zarówno skalne cerkwie i monastery, jak i dawne fortece Bizancjum. Dodatkowym atutem wakacji tutaj jest możliwość porozumiewania się w jakimkolwiek języku słowiańskim – a to dla wielu jest też ogromnym plusem.

Bułgarzy – jacy oni są?

Z pewnością na atrakcyjność tego państwa ogromny wpływ mają sami Bułgarzy. To ludzie bardzo gościnni i życzliwi turystom. Zawsze otwarci, gotowi do pomocy, grzeczni i niezwykle serdeczni. To właśnie oni pozwalają turystom czuć się u siebie po prostu komfortowo.

Bułgaria i jej fascynujące zabytki

Mówiąc o atutach Bułgarii, nie można nie wspomnieć o jej wspaniałych zabytkach. W tym względzie to państwo też ma się czym pochwalić, ponieważ skrywa naprawdę unikalne zabytki. Co zatem trzeba koniecznie zobaczyć? Przede wszystkim – Rilski Monaster- to największy tutaj prawosławny klasztor wpisany na światową listę kulturowego dziedzictwa UNESCO. Niezwykle chętnie odwiedzane jest również Skalne Miasto – Bełogradczik, jak i dostarczający niecodziennych wrażeń Mielnik, gdzie zobaczysz usytuowane na pirińskich stokach domy i kościoły.

Mówiąc o zabytkach Bułgarii koniecznie trzeba wspomnieć także o Sofii – stolicy tego pięknego państwa. To fascynujące, pełne kontrastów miasto. Spotkasz tu zarówno średniowieczne cerkwie, jak i ruiny antycznych świątyń – wszystko w obrębie jednego miasta Ona też wręcz obfituje w obiekty sakralne. Będąc tutaj warto zobaczyć sobór św. Aleksandra Newskiego, czy Bazylikę św. Zofii. Niestrudzonym turystom łaknącym jeszcze większych wrażeń można jeszcze zaproponować cerkiew Chiesa della Nativita z nietypowym układem architektonicznym, bardzo śliczny, mały kościółek Church of St. Blaise – niezwykle bogato wyposażony w malunki i malowidła, oraz ciekawą cerkiew „Sweta Nedelja” w Sofii. Te miejsca każdy, kto zdecydował się na wczasy w Bułgarii, koniecznie powinien odwiedzić.

Bułgarskie jedzenie, czyli czym nas tu nakarmią?

Ta kuchnia jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie i z pewnością zachwyca różnorodnością. W tamtejszych potrawach można znaleźć zarówno wpływy kuchni tureckiej, jak i Bliskiego Wschodu, wiele ma też wspólnego z kuchniami krajów śródziemnomorskich. Warto przypomnieć, że Bułgarzy są mistrzami w przygotowywaniu dań z warzyw – przyrządzają je na naprawdę wiele sposobów. Oprócz warzyw kuchnia serwuje także wiele aromatycznych mięs . Kuchnia bułgarska to także smaczne desery, wśród których króluje oczywiście baklava. Popularnym daniem są .kebabcze – czyli nadziewane papryczki i mięsne kuleczki drobiowe – – kjufte.