Bułgaria – to nie tylko piękne plaże

Leżąca zupełne niedaleko od naszego państwa Bułgaria od jakiegoś czasu staje się dla naszych rodaków niezwykle popularnym miejscem wakacyjnych wyjazdów.

Ciepły klimat i lazurowa woda to tylko początek

To przepiękne, położone na Bałkanach państwo ma bowiem wiele powodów, by okazać się jednym z najpopularniejszych miejsc do wspaniałego wypoczynku. Posiada wszystko to, czego pragniemy doświadczyć podczas urlopu. Złociste plaże, urocze, zaciszne zatoki, luksusowe kurorty, eleganckie restauracje i tętniące życiem miasteczka to jedynie mała zapowiedź tego, co jeszcze to piękne państwo może nam zaoferować.

Zabytki – kolejny ważny argument, by wybrać się właśnie tutaj

BułgariaOczywiście, oprócz pięknych plaż i cudownych górskich pasm Bułgaria w pełnej odsłonie oferuje nam także swoje zabytki. Ciekawe miasto warte odwiedzin? Oczywiście Sofia – nazywana często miastem kontrastów. Dlaczego? To proste. W żadnym innym miejscu nie znajdziemy sąsiadujących ze sobą pozostałości po antycznych świątyniach, jak i średniowiecznych cerkwi. Sofia obfituje wręcz w obiekty sakralne. To przede wszystkim sobór św. Aleksandra Newskiego i Bazylika św. Zofii. Nie sposób w tym miejscu nie wymienić także największego prawosławnego klasztoru, wpisanego na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO jakim jest – Rilski Monaster. Koniecznie odwiedź też Mielnik, aby zobaczyć usytuowane na pirińskich stokach domy i kościoły. To zapiera dech w piersiach.

Bułgaria to także fascynująca kultura.

Określana mianem jednej z najbardziej niezwykłych w Europie i jest w tym stwierdzeniu bardzo dużo racji. Łączy ona w sobie wpływy zarówno słowiańskiej, bałkańskiej jak i arabskiej – wszystko to czyni ją tak niepowtarzalną. Warto w tym miejscu wspomnieć o uznawanej za kulturalną wizytówkę tego państwa muzyce folkowej.

Bułgarska kuchnia? Tutaj królują warzywa

Taka mieszanka wielu kultur nie może nie mieć odzwierciedlenia w tamtejszej kuchni. To oczywiście istna mieszanka kuchni narodów bałkańskich. Bazą do ogromnej liczby potraw są tutaj warzywa, a Bułgarzy, jak chyba żaden inny naród mają wiele sposobów na ich przygotowywanie. To prawdziwi mistrzowie. Grillują, zapiekają, duszą, głównie bakłażany i paprykę, a efekt końcowy zachwyca wszystkich. W Bułgarii każdy główny posiłek zaczyna się od sałatki, a najbardziej sławną w tamtejszej kuchni jest sałatka szopska z pomidorów, ogórków, papryki i owczego sera. Popularne są też zupy, tutaj nazywane czorby. Warto spróbowac choćby fasolowej, jest naprawdę smaczna.